HİZMET VER

İyi Bir Ofis Temizliği İçin Yapılması Gerekenler

İş hayatında bulunan insanlar için ofis temizliği olmazsa olmazdır çünkü ofislerimiz bizim vitrinimizdir. Gelen misafirlerimiz müşterilerimiz ofisimizin içerisine bakarak bizim hakkımızda bilgi sahibi...
İyi Bir Ofis Temizliği İçin Yapılması Gerekenler

İş hayatında bulunan insanlar için ofis temizliği olmazsa olmazdır çünkü ofislerimiz bizim vitrinimizdir. Gelen misafirlerimiz müşterilerimiz ofisimizin içerisine bakarak bizim hakkımızda bilgi sahibi olabilirler. Doğru ofis temizliği için 5 temel adımı takip etmek hijyen koşullarını sağlayan çalışma alanlarını mümkün kılar!

İlk fikir, ilk intiba her zaman ofislerden doğar. Ofisimizi ne kadar düzenli ise ne kadar özelliği ise bizim işimizde de o kadar özenli, düzenli olacağımız kanısına varılır. Günlük hayatın büyük bir çoğunluğu ofislerde geçiyor. Bu sebeple ofis temizliği önemlidir. Peki, doğru bir ofis temizliği nasıl yapılır? İşte detaylar!

Ofis Temizliği için Doğru Sıralamaya Dikkat!

  • İlk önce ofis ortamı havalandırılmalıdır
  • Çöp kovaları ve varsa diğer atıklardan kurulmak gerekir
  • Uygun deterjanlarla ofis baştan sona temizlenmelidir
  • Ofiste yer alan mobilyalar ve diğer alanlarda toz alınmalıdır
  • Son kontroller yapılarak temizlik işlenin sorunsuz yapıldığından emin olunmalıdır

Öncelikle ofis temizliği yaparken camlar açılıp ortam havalandırılmalıdır. Neredeyse günün en az 8 saatini geçirdiğimiz ofisler camlar kapalı olduğu müddetçe içerisinde çok insan bulunması sebebiyle kirli hava barındıran bir yerdir. Doğru bir temizliğe başlamak için öncelikle bu kirli havanın dışarıya transferini yapmalıyız.

Ofis temizliği yapacaksanız içeride bulunan atıklar ve çöp kovaları temizlenmelidir. Çöp poşetine çöplerin akıntı yapıp yapmadığına bakılmalı akıntı varsa anında dışarıya atılmalıdır. Akıntı yapan ve biriken çöpler içerideki havanın kirlenmesine olanak sağlar.

  • Boş alanlardan ziyade kalabalık olan masaüstleri, kitaplıklar gibi yerlerin düzenlemesi yapılmalı ve temizlenmeye hazır hale getirilmelidir. Düzenleme işlemi yapılmadan kesinlikle toz alma gibi temizlik işlemleri yapılmamalıdır.
  • Toz alma işlemini yukarıdan aşağıya olacak şekilde olmalıdır. Alt kısımlardan başlarsanız üst kısımlara geçtiğiniz zaman alt kısımların yeniden kirlenmesine sebep olacaktır.
  • Kullanılan dijital ve teknolojik cihazlar daha özenli temizlenmelidir. Çünkü gün içerisinde birden fazla kişi bu cihazlara dokunarak daha da kirlenmesini sağlar.

Ofis Temizliği Sonrasına Dikkat Etmek Gerekir!

Doğru bir ofis temizliği için bütün adımlara dikkat ettik ve tertemiz bir iş yeri meydana getirdik. Sonrasında temizliğin uzun süre dayanmasını istiyorsanız çalışma masası kitaplık gibi yerlerin kullanımının ardından tekrar düzenleyerek tozlarını almalısınız. Kalabalık ortamlar daha fazla kirlenir. Kullanmadığınız ürünlerinizi çekmece gibi dolap gibi kapalı yerlerde tutarak daha temiz şekilde kullanabilirsiniz. Her gün düzenli şekilde çöpler atılmalı ve ortam havalandırılmalıdır.

Tarih: 10 / 04 / 2022
SADECEWEB